ponedeljek, 2. december 2024

DRUŽINE in kako v njih preživeti

 

Najprej novice, spodaj pa še zgodba za inspiracijo.❤️

Od novembra sem ob četrtkih v Ljubljani na Dolenjski cesti, kjer se lahko srečamo v živo v prijetni terapevtski sobi in skupaj odtapkamo kakšno vašo skrb ali drugo težavo. Še vedno se lahko dogovorimo za srečanje v živo tudi v Novem mestu ali po video povezavi za vse iz bolj oddaljenih krajev. Toplo vabljeni, da rezervirate termin.

V decembru bomo tapkali DRUŽINE in kako v njih preživeti. 😊 Vsi vemo, da popolna družina ne obstaja. Je pa vseeno velika razlika med družino, v kateri prevladujejo povezanost, iskrenost, podpora in toplina, ter družno, kjer so člani vsak na drugem bregu, drug drugega omejujejo, blokirajo, so vedno na preži in skrbijo zgolj za svoje čustvene potrebe. Kako pa ti preživiš v svoji DRUŽINI? 😊
Teme, ki jih bomo naslovili:
3.12. Vloge v družini: kako družinski člani prevzamejo različne vloge (črna ovca, grešni kozel, pridna punčka, klovn) in vpliv teh vlog na medsebojne odnose.
10.12. Postavljanje meja: kdaj in kako reči "ne" brez občutka krivde, zdrave meje med družinskimi člani in vpliv pomanjkanja meja na družinsko dinamiko.
17.12. Komunikacija in nerazrešeni konflikti: kako prepoznati nezdrave vzorce komunikacije, učinkoviti načini za izražanje čustev brez obsojanja ali obrambe.
23.12. (zaradi praznika izjemoma v živo tapkamo v ponedeljek) Družinska srečanja - jih ljubite ali sovražite: družinske vrednote in tradicije, dinamika družinskih srečanj, kako se soočiti z razlikami v vrednotah med družinskimi člani.
Tapkali bomo ob torkih ob 20:00. Skupina bo odprtega tipa, kar pomeni, da se nam lahko pridružite kadarkoli. Za tiste, ki se nam ne morete pridružiti v navedenih terminih, bodo na voljo posnetki.
Cena delavnice je 30€ mesečno in velja za tekoči mesec. V kolikor se nam pridružite sredi meseca, boste prejeli posnetke zamujenih srečanj. Plačilo lahko izvedete s klikom na povezavo: https://buy.stripe.com/eVaaHp3rc90T4Sc7sy
Po izvedenem plačilu dobite vabilo v Zoom webinar, kamor se je potrebno registrirati. Vidimo se vsak torek ob 20:00 na povezavi, ki jo boste prejeli po mailu. Dan po delavnici boste avtomatsko prejeli še mail z linkom na posnetek, ki bo dostopen 30 dni.

**********************************************************************************
ZAMUJAMO, MUDI SE ...

Običajno ne pišem tapkalnih zaporedij, ker besede, ki odgovarjajo enemu klientu, drugemu mogoče ne. Tokrat sem jih zapisala, ker mogoče pridejo prav še komu, ki se sooča s podobno težavo.
Tapkala sem z mlado mamico z dvema otrokoma starima 3 in 6 let. »Utrujena sem in izmozgana, nimam volje za nič … Na živce grem sama sebi, ker otroka ves čas priganjam: Hitro se ’zrihtaj’. Hitro napiši nalogo … Cel teden čakam, da bo vikend, da bo mirno, da mi ni treba nobenega priganjat’.«

KARATE:
Čeprav sem sama sebi sitna in tečna sto na uro in se ne morem poslušat’, se sprejemam, kolikor se ta trenutek lahko.
Ta jutra, ti popoldnevi, ti večeri … Jaz ju ves čas priganjam in ob tem čutim napetost. Sedaj si dovolim čutit’ to napetost in se sprejemam taka, kakršna sem.
Čeprav sem v stresu, ker se mi ves čas mudi in uboga otroka priganjam, sem sedaj tukaj, da to prečutim in se sprostim, kolikor se lahko.
PO TOČKAH (nekatere besede sva ponovili tudi 10x, ves čas je globoko vzdihovala in z glasnimi izdihi sproščala notranjo napetost): priganjam, jutra, popoldnevi, večeri, sitna mama, tečna mama, ne znam nehat’, ta napetost v meni, napetost v meni, samo nalaga se mi, vedno bolj napeta, postanem še bolj glasna, kot bomba pred eksplozijo, zajedljiva, vse mi gre na živce, ne znam se umirit’, vse mi gre na živce, vse gre prepočasi, v moji glavi je vsega preveč …

Naredili sva kratko pavzo, da sva popili vodo. Svoje počutje je opisala kot prazno, ker je popustil notranji pritisk. Malo se ji je vrtelo. Pogovarjali sva se, kaj bi lahko zjutraj naredila drugače, da bi dan bolj gladko stekel. Pripovedovala je, kje se otroka zatakneta (zaigrata), kaj pozabita, kje »izgubljajo čas«. Najbolj jo vznemiri, da se otroka kregata in je glasno že zjutraj. Povedala sem ji, da je vse to za otroka te starosti NORMALNO in da je njen stres potenciran, ker goji neka nerealna idealna pričakovanja. Priznala je, da je srečna, da sta zdrava in živahna, vendar jo pogled na uro vrže iz tira.

KRATE:
Čeprav je normalno, da se otroka zaigrata, kaj pozabita, si nagajata in se skregata, sem jaz živčna, ker ves čas gledam na uro in pri nas to tako je. (Če hočemo kaj spremeniti, moramo najprej sprejeti trenutno stanje.)
Čeprav v sebi gojim vizijo idealnega jutra in me neidealna realnost še bolj spravlja ob živce, pri nas to tako je in sprejemam, kolikor lahko.
Čeprav se moja napetost širi v prostor in izvajam pritisk z mimiko in tonom glasu in me je ob tem sram, se bom mogoče enkrat sprejela takšna, kakršna sem.
PO TOČKAH: normalno je, da otrok kaj pozabi, normalno je, da gre otrok kakat (pred odhodom), normalno je, da sta glasna, normalno je, da se cukata, normalno je, da se zaigrata … Vse to, kar je normalno, meni dvigne pritisk. Normalno je, da sta taka, kakršna sta in normalno je, da meni dvigne pritisk, ker gledam na uro. Ona dva sta v sebi, jaz sem pa iz sebe. Normalno je, da to počneta in normalno je, da sem jaz živčna, ker jaz gledam na uro in si sedaj dovolim čutit’ to živčnost brez obsojanja, ker na normalno jutro obsojam njih in sebe in si dodajam pritisk. Normalno je, da sem živčna, ker gledam na uro in ker v sebi nosim vizijo idealnega jutra, življenje pa ni idealno, življenje samo je. Ta moj ideal, da bo vse gladko teklo, da bo mirno, moj ideal, pobožne želje, to so samo pobožne želje, življenje pa ni tako, moja dva otroka nista taka, nista robota. En dan sta taka, drug dan pa drugačna in nimam pojma, kakšna bosta danes … Moja pričakovanja, kako bo nekaj potekalo … Moja napetost, ki se širi v prostor.

"Kaj čutiš sedaj?" sem jo vprašala. "Malo bolj mirna sem. Hočem, da sta v sebi. Jaz se moram bolj spustit k njima, ne pa da ju silim v kalup: dajmo, dajmo, dajmo … Hočem, da ostaneta radovedna, da hočeta iti ven, hočeta iti v šolo in da se hočeta učiti na zabaven način."
"Svoja pričakovanja si sedaj ubesedila z besedico hočem in to ni način, da se ti spustiš dol k njima. To je tvoj hočem. V praksi pa zelo pomaga, če se fizično spustiš k njima in se povežeš z njima. Glede na njuno starost ju lahko zjutraj vprašaš, kako se počutita z živalsko primerjavo: Ali si danes poskočen kot zajček ali počasen kot polž? Kako lahko polžu pomagam na poti do šole/vrtca? Zakaj se ti popoldne mudi?"
"Ker moram narediti še kosilo ali večerjo. Rečeta mi, pridi se igrat, jaz pa moram še kaj skuhati ali pospraviti od naše prejšnje igre. Potem je še naloga in hitro je ura 18.00, ko morata v banjo in knjigico moramo prebrati – to radi delamo, ker se ob tem še crkljamo …"
"Zakaj si ti tako obremenjena z uro?"
"Ker sem utrujena, ker samo čakam, da bosta zaspala ..." (Utrujenost se kopiči že nekaj let zaradi družinskih, študijskih in službenih obveznosti in klientka je na robu izgorelosti.)

KARATE:
Čeprav sem utrujena in izčrpana, da komaj preživim dan, se sprejemam, kolikor se lahko.
Čeprav nimam energije in mi je vse težko, si želim, da sem bolj prisotna mama in sprejemam, da naredim, kolikor zmorem.
Čeprav komaj zmorem breme vsakodnevnih obveznosti, to tako je in čutim, kar čutim brez obsojanja.
PO TOČKAH (tudi tokrat sva nekatere besede ponovili tudi 10x, ves čas je globoko vzdihovala in z glasnimi izdihi in jokom sproščala notranjo napetost): Dovolim si čutiti to utrujenost. Samo čakam, da zaspita. Vse mi je težko. Res mi je vse težko. Res mi je vse težko. Res mi je vse težko. Vse mi je težko. Res mi je težko. Vse mi je težko. Ta občutek teže. Še roko težko dvignem. Kar spat bi šla in se nekaj dni ne bi zbudila. Kar spat bi šla. Tako utrujena sem, tako mi je vse težko. Tako je vsega preveč … Nakopičen stres v mojem telesu … Dovolim si ga čutit’ in dovolim, da se sprosti. Nakopičen stres v mojem telesu, čutim ga. Napetost v hrbtu, bolečina v vratnem delu, v ramenskem obroču. Čutim, kar čutim. Ves nakopičen stres v mojem telesu. Adrenalin. Fokus na to, kaj vse je narobe. Kaj vse je narobe. Vse je narobe. Vse je narobe. Dovolim telesu, da spusti to živčnost in napetost in dovolim si, da vidim, kaj je ok, kaj mi gre, da vidim tudi svoje uspehe, da doživim tudi lepe trenutke, da jih opazim in da spregovorim o njih in se o tem tudi pogovarjam z otroki.

"Kako je v telesu?" sem jo vprašala. "Topleje, kot da sem se stopila."

Čez nekaj dni sem ji pisala: Živijo, zanima me, kako si kaj glede hitenja po tapkanju?

Ojla! Mas ti sesti cut🥰 vceraj sem sama sebe potrepljala po ramenih zvecer🥰. Hceri sem prala in pregledovala lase, ker so se pojavile usi in sem se s tem zafrkavala... Vedela sem, da ne bo do sedmih, ko bi MORALI🙈 it v posteljo... Pa sem bla mirna. Se v klet sem sla po mleko, ker sta hotla se 3x repete pri vecerji, potem smo si vzeli cas se za 2 knjigici in se video o zivalicah. Lezala pri hceri, da je zaspala, potem pa se pri sinu 😍 potem pa sem si nardila se malico za danes🤯💃 in danes zjutraj sem hčerko hecala, ker se je pokrila z odejo cez glavo, se je sin smejal na ves glas. Potem je pa rekla, da bo polezavala se malo in da se bo sama oblekla. Cez 3 minute je prisla oblecena dol😳🤯🤯😭😭💖 noro... Pa saj sem sproti opazala, da ne hitim toliko in da ne sikam ves cas, gremo gremo gremo, ampak zdaj ko si vprasala, zdaj mi je kliknilo...🥰 hvala ti🥰

O, luba mati mila... Kako lepo. Bravo. Samo tako naprej... ❤️🙏
In ko te bo odneslo, ker te bo ... Pričakovati, da te ne bo, bi bilo nerealno. Ko te bo odneslo, spet tapkaj ali tapkava skupaj in bo(š) vsak dan še malo bolje. 😘 Vesela zate. ❤️

Ja, saj me je vmes odneslo. Danes zjutraj med vrati sem spet rekla da zamujamo, vceraj zvecer tudi, zdaj je pa cas, ura je 8, pozni smo ze. Ampak na drug nacin, pa sem se večkrat ujela, pa nisem tako eksplodirala💪 tako da sem tako vesela za ta preboj, ker veckrat kot bom mirna, vec dobrih izkušenj mamo vsi trije s tem in boljse nam bo slo. Prej sploh nisem ozavescala tega💔 in dejansko sem hcerki dala priloznost, da prevzame mal odgovornosti, da se obleče🙊💪 in da vidim da zmore, sam na pravi ton🥰 Aja, pa se na igrisce smo sli vceraj takoj po vrtcu😅 hvala ti💖💖

Ja, čim več dobrih izkušenj za vse. 🤗


*******************************************************************************************
Posnetki preteklih srečanj so vam na voljo po ceni 10€. Vsak posnetek je na ogled 30 dni.
Plačilo izvedete na spodnji povezavi in navedete, kateri posnetek želite:
https://buy.stripe.com/14k02Le5Q6SL0BWfYY
3. 9.: Moj odnos z mamo
10. 9.: Odnos z mamo - otroštvo
17. 9.: Pomanjkanje stika ali odsotna mama
24. 9.: Podedovane travme, vedenja in prepričanja
1. 10.: Očetova pričakovanja
8. 10.: Odsoten oče
15. 10.: Odvisnosti naših očetov
22. 10.: Psihične, fizične in spolne zlorabe
29. 10.: Hrepenenje po idealnem očetu
5. 11.: Moja matrica partnerskega odnosa
12. 11.: Konflikt
19. 11.: Nezaupanje in izdaja
26. 11.: Ločitev ali prekinitev odnosa
Priporočam, da na lastni koži izkusite individualno tapkanje.
Tapkanje poteka po video povezavi. Cenik na: www.notranjaharmonija.si
Pišite mi na: berta.rebol@gmail.com, fb ali pošljite SMS na 040 516 280.

BERTA, NAPIŠI MI, PROSIM, KAJ NAJ TAPKAM.

Z nakupom Spletne EFT delavnice boste dobili dostop do šestih posnetkov, na katerih vam skupaj s Katjo Drobež predstaviva, kaj je tapkanje ter kako poteka osnovni postopek.
Skupaj z nama lahko tapkate, da izboljšate globino vdiha, zmanjšate ali v celoti odpravite bolečino ali telesno nelagodje in odvisnost ali navezanost na neko snov, dejavnost ali živo bitje. Razloživa vam tudi, kako tapkati neprijeten spomin, da sprostite neprijetna čustva, ki se ob tem prebudijo, pa tudi če je od dogodka minilo nekaj ur ali nekaj let.
https://www.notranjaharmonija.si/#delavnica

Več o EFT dogodkih po Sloveniji najdete na http://eftnovice.blogspot.com/

Lep pozdrav,
Berta Rebol, Notranja harmonija s.p., 040 516 280
UČITELJICA, IZVAJALKA EFT
"Vedno manj je tega, kar verjamem, in vedno več je tega, kar čutim."
1e5cb5826f4d2885909d0c149d06e7af_Bio1